اعتماد به نفس چیست؟

همه دوست دارند اعتماد به نفس داشته باشند اما چرا فقط افراد کمی اینگونه هستند؟ به این دلیل که بسیاری از افراد حاضر نیستند بهای موفق شدن در کاری را پرداخت کنند.

بسیاری از افراد دوست دارند اعتماد به نفس داشته باشند اما حتی حاضر نیستند به خود زحمت این را بدهند که این نوشته را تا انتها مطالعه کنند!

اولین گام  اعتماد به نفس این است که بدانیم افزایش و تقویت اعتماد به نفس نیاز به تمرین، ممارست و تلاش دارد

امروز کارهایی را انجام می‌دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند

تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند…

اگر امروز حاضر نیستید سختی تمرین کردن و کار کردن پرتلاش را تجربه کنید، مطمئن باشید که سختی نبود اعتماد به نفس را در تمام عمر تجربه خواهید کرد.

تعریف اعتماد به نفس

معمولاً همه ما در زندگیمان از عبارت اعتماد به نفس (Self Confidence)  استفاده می‌کنیم . اما زمانی که از خودمان می‌پرسیم واقعاً اعتماد به نفس اصلاً یعنی چه؟ جواب واضحی در این زمینه ارائه نمی‌کنیم! یعنی به نظر می‌رسد که اعتماد به نفس مقوله‌ای است که همه آن را درک می‌کنیم اما در توضیح دادن آن خیلی موفق نیستیم و به همین دلیل تصمیم گرفتم که و مقاله ای در مورد اعتماد به نفس برای شما بزرگوار بنویسم که تمام مطالب مورد نیاز برای اعتماد به نفس را در آن قرار دهم.

 

اگر در گوگل یک جستجوی در خصوص اعتماد به نفس بکنید می بینید که تعداد بسیار زیادی مقاله و فیلم و یا کلیپ های آموزشی در گوگل هستند که اگر وقتی برای ان بگذارید و انها را مطالعه کنید هر کدام بصورت پراکنده در خصوص این مفهوم صحبت می کنند بطوری که گاهی اوقات گیج کننده است من در این مقاله قصد دارم توضیحی کوتاه ، علمی و خودمانی ازاعتماد به نفس را برای شما خوانندگان وب سایت طرحواره ها ارائه دهم

تعاریف مختلفی در مورد اعتماد به نفس وجود دارد که معمولاً این تعاریف به جای هم استفاده می‌شوند و  به نظر من تا زمانی که عبارات زیر را مطرح نکنیم، معنی آن به وضوح مشخص نخواهد شد.

انواع اعتماد به نفس !

به قول یکی از دوستان، اعتماد به نفس انواع مختلفی دارد که فقط یکی از آنها اعتماد به نفس است و بقیه عبارات دیگری هستند.

در کتاب روانشناسی عزت نفس (six pillars of self esteem) نوشته ناتانائیل براندن، مفاهیم زیر مطرح شده که به صورت کامل به معرفی هرکدام در مقاله‌ای جداگانه خواهیم پرداخت و در این نوشته فقط به اشاره‌ای جزئی از هرکدام بسنده می‌کنیم و در این مقاله فقط به عزت نفس خواهیم پرداخت  :

  • Self Confidence یا اعتماد به نفس (که در این مقاله در مورد آن صحبت می‌کنیم)
  • Self Esteem یا عزت نفس (احساس خود ارزشمندی که به صورت مفصل در مورد آن صحبت خواهیم کرد)
  • Self Efficacy یا خودکارآمدی (این که احساس کنیم که توانمندی مشخصی در موضوعی داشته باشیم، که بسیار شبیه به موضوع اعتماد به نفس است و در بسیاری از مواقع به جای همین موضوع به کار می‌رود)

 

چند تعریف از اعتماد به نفس

با وجود تمام این توضیحات اجازه بدهید که چند تعریف از اعتماد به نفس را مطرح کنیم:

تعریف لغوی اعتماد به نفس:

اعتماد به نفس یعنی:این که به لحاظ ذهنی مطمئن باشیم که می‌توانیم کاری را با کیفیت مطلوبی انجام دهیم.

یا تعریف دیگری که وجود دارد به ما می‌گوید

اعتماد به نفس یعنی:داشتن مهارت کافی + داشتن باور کافی در مورد توانایی انجام کاری.

 

 

در این صورت یعنی ما باید دو ویژگی داشته باشیم:

۱. مهارت کافی در کار را داشته باشیم

۲. از مهارت و توانمندی خود دید خوبی داشته باشیم.

به عنوان مثال اگر شما رانندگی خوبی داشته باشید و به خوبی بتوانید رانندگی کنید و مهارت کافی را داشته باشید، اولین شرط در اعتماد به نفس را خواهید داشت ولی اگر ضمن داشتن مهارت، خودتان را باور نداشته باشید و تصویری که از خودتان و مهارتتان دارید بسیار ضعیف باشد، باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما کم شود و رانندگی را به خوبی انجام ندهید.

این موضوع عموماً برای خانم‌ها در کشور ما وجود دارد زیرا اکثر خانم‌ها مهارت کافی در این کار را دارند اما به دلیل فشارهای بیرونی و نگرانی از قضاوت شدن، تصویر خوبی از توانمند‌های خود ندارند و به همین دلیل در بسیاری از این عزیزان دیده می‌شود که اعتماد به نفس آنها در رانندگی کم است.

نکته دیگری که در این توضیح گفته می‌شود این است که اولاً اعتماد به نفس در هر کاری یا وجود دارد و یا ندارد و کاملاً وابسته به کار است و اصطلاحا موردی است . بنابراین شما می‌توانید در کاری اعتماد به نفس داشته باشید و یا نداشته باشید.

مثلا فردی مهارت رانندگی خوبی دارد اما مهارت آشپزی ندارد یا مهارت صحبت کردن در جمع را ندارد

 

تعریف روانشناسان :

اعتماد به نفس یعنی: داشتن احساس ارزشمندی به خود و توانمندی‌های خود.

 

به دلیل این که تعاریف در مورد اعتماد به نفس بسیار زیاد است تصمیم گرفتیم که تعریف استاندارد خودمان را از اعتماد به نفس مطرح کنیم تا شما عزیزان در تعریف آن دچار مشکل نشوید و در ادامه این نوشته تصویر درستی از کار داشته باشید.

 

تعریف از اعتماد به نفس چیست؟

ما زمانی اعتماد به نفس خواهیم داشت که:مهارت کافی در انجام کاری داشته باشیم و همچنین تصویر ذهنی ما نسبت به توانایی انجام آن مثبت باشد.

و اعتقاد داریم که اعتماد به نفس دقیقاً بر اساس هر کاری متفاوت است و شما ممکن است در خوش نویسی اعتماد به نفس بالایی داشته باشید اما در رانندگیاعتماد به نفس بالایی نداشته باشید.

اعتماد به نفس چه اهمیتی دارد ؟

اهمیت اعتماد به نفس بر هیچ کسی پوشیده نیست و مشخص است که این سوال یک سوال فرمالیته (و بدیهی) به نظر می‌رسد. در حقیقت اگر شما اعتماد به نفس کافی برای انجام کاری را نداشته باشید دو اتفاق رخ خواهد داد:

  • یا هیچگاه به انجام کاری دست نخواهید زد و هیچ کاری را شروع نخواهید کرد و از انجام آن فرار می‌کنید
  • یا آن کار را با اشتباه و کیفیت بسیار پایینی انجام خواهید داد و همین باعث می‌شود که اعتماد به نفس شما همینطور کاهش پیدا کند و این یک چرخه معیوب را شکل می‌دهد

 

در حقیقت اگر شما با اعتماد به نفس پایین شروع به انجام کاری بکنید، از آنجایی که درست انجام دادن آن بسیار غیر ممکن است، شما آن را با کیفیت خوبی انجام نخواهید داد (زیرا یا مهارت کافی ندارید و یا تصوّر درستی از مهارت‌های خود ندارید)‌ و همین موضوع باعث می‌شود که یک تصویر ذهنی منفی دیگر در ذهن شما شکل بگیرد که باعث می‌شود اعتماد به نفس شما روز به روز کمتر و ضعیف تر شود.

بنابراین لازم است که در جایی جلوی این مشکل را بگیریم و اجازه ندهیم که این چرخه روز به روز اعتماد به نفس ما را ضعیف کند و بنابراین پیشنهاد می کنم گام های زیر را انجام دهید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *