طرحواره ی خود تحول نیافته/گرفتار

“من بدون والدینم نمی توانم زندگی کنم”

طرحواره ی خود تحول نیافته/گرفتار

افرادی که از طرحواره ی خودتحول نیافته و گرفتار برخوردارند، اغلب در شخصیت افراد مهمّ زندگیشان ذوب شده اند که نه خودشان و نه دیگران، نمی توانند به طور واضح بگویند ریشه هویّت این افراد کجاست و چه قدر گرفتار هویّت دیگران هستند. این فرد معمولاً یکی از والدین یا نماد والدین است نظیر همسر، رئیس یا بهترین دوست. افرادی که این طرحواره را دارند، رابطه هیجانی بسیار نزدیکی با نماد والدین دارند به گونه ای که از فردیّت یابی کامل و رشد اجتماعی طبیعی آن ها جلوگیری می کند. بسیاری از این افراد معتقدند بدون حمایت مداوم از سوی نماد والدین نمی توانند به زندگی خود ادامه دهند و به همین دلیل شدیداً به دیگران نیازمندند. آن ها احساس تعلق خاطر شدیدی به نماد والدین دارند به گونه ای که فکر می کنند دو روح در یک بدن هستند. آن ها معتقدند تعیین هرگونه مرز ارتباطی با نماد والدین اشتباه است و هرگاه این کار را انجام می دهند، دچار احساس گناه می شوند. آن ها تمام آرزوها و اسرار خود را به طرف مقابلشان می گویند و انتظار دارند، آن ها نیز همین کار بکنند. چنین افرادی احساس می کنند در شخصیت نماد والدین ذوب شده اند و ممکن است احساس درماندگی کنند.

ریشه های تحولی طرحواره ی خود تحول نیافته/گرفتار

– این افراد در دوره ی کودکی تحت سلطه ی دیگران بوده اند و ممکن است هیچ وقت به هویت مستقلی دست نیافته باشند.

– همیشه تحت فشار بوده اند تا انتظارات والدین پرتوقعشان را برآورده سازند. – توقعات والدین آن ها باعث شده بود تا آن ها در صورت برآورده نساختن آن ها دچار احساس گناه شوند.

– والدین سخت حمایتگرند و خیلی به سن کودک توجه نمی کنند. کودک در هر سنی که باشد آن ها با کودک چنان رفتار می کنند که انگار بچه ای کم سن و سال هست.

– والدین به جای کودک تصمیم می گیرد. – والدین مراقب تمام جزئیات زندگی کودک هستند. در مراقبت از کودک چنان افراط می کنند که کودک هیچ گاه یاد نمی گیرد از خودش مواظبت کند.

– والدین هیچ گاه به کودک مسئولیتی نمی دهند یا چنان با کودک رفتار می کنند که آب در دلش تکان نمی خورد و اصلاً به زحمت نمی افتد.

– کودک به ندرت از والدین جدا می شود و هیچ گاه حس نمی کند آدم مستقلی هست. – والدین در خانه چنان شرایط راحتی را برای کودک ایجاد می کنند که تا زمانی که خانه را ترک نکرده اند با ناکامی و سختی مواجه نمی شوند.

منابع

یانگ، جفری؛ کلوسکو، ژانت. (۱۳۹۵). زندگی خود را دوباره بیافرینید(ترجمه ی حسن حمید پور، الناز پیرمرادی و ناهید گلی زاده). تهران: انتشارات ارجمند. (تاریخ انتشار به زبان اصلی۱۹۵۰).

یانگ، جفری؛ کلوسکو، ژانت و مارجوری، ویشار. (۱۳۸۶). طرحواره درمانی(ترجمه ی حسن حمیدپور و زهرا اندوز). تهران: انتشارات ارجمند. (تاریخ انتشار به زبان اصلی۱۹۵۰).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *