صدای درون چیست؟

صدای درون یا همان خودگویی، گفتگوهای درونی است که همه انسانها در طول روز با خودشان انجام می دهند. خود گویی ها، نزدیکترین لایه به افکار درون ذهن ما و پیام رسان افکاری هستند که در ذهن ما در حال پردازش است. برای شناسایی و مدیریت افکارمان، بهترین روش مراجعه به خودگویی هاست.

سه نوع خودگویی در طول روز داریم. خنثی و بدون بار احساسی، مثبت و تشویق‌کننده، آزاردهنده.

نکته حائز توجه این است که هیچ فرقی نمی کند موضوع فکر چه چیزی باشد، هر فکر آزاردهنده با هر موضوعی در گروه سوم طبقه بندی می شود.

همه ما در طول روز افکار آزاردهنده را تجربه می‌کنیم. تجربه افکار آزاردهنده به دو صورت رخ می‌دهد:

۱- غیر بیمارگون

۲- بیمارگون

جدا کننده افکار آزادهنده بیمار گون از غیر بیمارگون موضوع آنها نیست بلکه یکی شدت آسیب افکار در عملکردهای روزمره و و روابط بین فردی ما و دیگری فراوانی افکار (بیشتر از یک ساعت در طول روز) است.

افکار آزاردهنده با هر موضوعی مربوط به گذشته، منجر به افسردگی می شوند.

افکار آزاردهنده با هر موضوعی مربوط به آینده، منجر به اختلالات اضطرابی می شوند.

افکار آزاردهنده با موضوعات خاصی از جمله شستشو، تمیزی و نجاس، پاکی، نظم و تقارن، ابتلا به بیماری، چاقی و لاغری و خوردن و کالری غذاها، ترس از آسیب زدن به دیگران، تصاویر پرخاشگرانه، چک کردن وسیله ها، چک کردن دیگران حاصل وسواس فکری هستند.

برای مدیریت افکار آزاردهنده، بهتر است در گام اول تلاش کنیم تا محتوی فکر را منطقی سازیم.

منطقی سازی افکار یکی از روشهای مهم خودشناسی نیز هست.

برای این کار سه مرحله اصلی وجود دارد

مرحله اول: شناسایی افکار

مرحله دوم: ارزیابی و محک زدن افکار

مرحله سوم: جایگزینی افکار غیر منطقی با افکار منطقی

در مرحله اول برای شناسایی افکارتان می توانید علاوه بر مراجعه به یک روان درمانگر و مطالعه کتاب خود آموز، از این تکنیک کمک بگیرید. روزانه افکار آزاردهنده خود را در جدولی سه ستونی یادداشت کنید. در این جدول، ستون اول به موقعیت آزاردهنده، ستون دوم به افکارتان در آن لحظه و ستون سوم به هیجان های منفی حاصل از آن افکار اختصاص دارد

در مرحله دوم برای ارزیابی و محک زدن افکار از تکنیک “چه چیزی صحیح” است کمک بگیرید. این تکنیک از سه گام تشکیل شده است. گام اول: تبدیل خودگویی ها از قالب مونولوگ یا تک گویی به دیالوگ یا گفتگو توسط سوال کردن از صدای درون درباره تفکرات، گام دوم: ارزیابی فایده فکر و پرسیدن این سوال که من دقیقا از نگه داشتن این فکرها چه میخواهم؟ و گام سوم: پذیرش مسولیت افکار، ما روزی به هردلیلی انتخاب کردیم که این افکار آزاردهنده را در مورد خود بپذیریم، برای تحول و تغییر خود نیاز داریم که انتخاب جدیدی داشته باشیم.

بیایید تمرین کنیم که انتخاب کنیم آرام آرام انتخاب های بهتری برای زندگی خود داشته باشیم.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *